Витамин D е хормон, произвеждан от бъбреците, който помага да се контролира концентрацията на калций в кръвта и е жизненоважен за развитието на здрави кости.
Какво представлява витамин D?
Витамин D всъщност е по-скоро хормон, отколкото витамин. Организъмът си набавя Витамин D чрез храната (около 10%) и излагане на слънчеви UV лъчи (около 90%). Черният дроб и бъбреците превръщат витамин D в активен хормон, който се нарича калцитриол (1,25-дихидроксивитамин D). Активният витамин D спомага за увеличаване на количеството калций, което червата могат да абсорбират от храната в кръвния поток и също така предотвратява загубата на калций от бъбреците. Витамин D променя активността на костните клетки.
Как се контролират нивата на витамин D?
Намаляването на концентрацията на калций в кръвта се улавя от паращитовидните жлези, които произвеждат паращитовиден хормон. Паратиреоидният хормон повишава активността на ензима (катализатора), който произвежда активен витамин D. Това повишаване на концентрацията на калций заедно с витамин D се връща обратно в паращитовидните жлези, за да спре по-нататъшното освобождаване на паратиреоиден хормон. Производството на витамин D също се регулира пряко от калция, фосфата и калцитриола.
Какво се случва, ако имаш твърде малко витамин D?
При много ниски нива на витамин D, тялото не в състояние да поддържа достатъчна концентрация на калций в кръвта. Това причинява рахит при децата и остеомалация при възрастните. Липсата на витамин D е свързана също с неспособността за ефективна борба с инфекциите, мускулната слабост, умора и развитието на диабет, някои видове рак, множествена склероза, депресия, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и инсулт. Въпреки че прякото значение и механизмите, които са в основата на тези реакции, остават неизвестни.
Какви са причините за недостиг на витамин D?
- Недостатъчно излагане на слънчева светлина
- Недохранване
- Бъбречна или чернодробна недостатъчност, която пречи на организма да обработва адекватно витамин D
- Прием на определени медикаменти
- Някои видове рак, например лимфом
- Фамилна анамнеза за недостиг на витамин D или рахит в детството
Какви са симптомите на дефицит?
- Мускулни болки
- Болки в костите
- Повишена чувствителност към болка
- Усещане за изтръпване, бодежи
- Мускулна слабост
- Мускулни спазми
- Умора
- Чести инфекции и настинки
Какво се случва, ако имаш твърде много витамин D?
Това всъщност се случва доста рядко. Ако иматш твърде много витамин D, нивото на калций в кръвта може да се повиши и това да доведе до състояние, известно като хиперкалциемия. Хиперкалциемията може да причини редица симптоми като гадене, повръщане, запек, умора, объркване, депресия, главоболие, мускулна слабост, необходимост от по-често отделяне на урина и чувство на жажда.
Автор: Катерина Вълчева