По време на MеноПаузата преживяваш много, а палитрата от чувства се редува между щастие, тъга, ярост, усещането за сексапил или неговата липса, изтощение или фитнес. За да разбереш защо се чувстваш така по време на ПерименоПаузата, от голямо значение е да познаваш взаимодействието на твоите хормони, както и въздействието им върху тялото и ума.
ПерименоПаузата е периодът преди спирането на менструацията, т.е. периодът, в който кървенето става нередовно и понякога може да има няколко месеца между две менструации. Този период започва между 45 и 47-годишна възраст.
Тази фаза на МеноПаузата може да протече и напълно без симптоми. При тези жени, които имат оплаквания, те могат да бъдат различни като интензивност, степен на болка и дискомфорт, а също и много разнородни.
ПерименоПауза е медицински коректната дума за МеноПауза. Тя се развива постепенно от годините с редовен месечен цикъл и обхваща период от три до десет години, през който хормоналните нива на жената могат да варират. Затова представата, която някои жени имат за МеноПаузата, свързана с това че около 50тата си година менструацията им изведнъж спира, е твърде лековерна и неточна. По-скоро има дълга фаза, в която яйчниците функционират ненадеждно, след това отново редовно, пак с колебания и накрая бавно преустановяват дейност. Хормоните също не спадат изведнъж и всички заедно, а нивата им започват да намаляват бавно и постепенно. Тялото не спира напълно тяхното производство, но с течение на времето се минимизират изключително много.
Съществува и друг сценарии: Ако си над 40 год и имаш непознати до момента симптоми , те са сигнал за навлизане на тялото ти в ПерименоПауза, въпреки че менструацията ти все още е редовна.
Редовната менструация не изключва ПерименоПаузата!
Дълго време тази фаза от живота е била пренебрегвана от медицината и премълчавана в обществото. Една от вероятните причини за това е средната продължителност на живота на жената, която само преди 200 г е била 51 г, докато днес тя е 81 г. Ролите, които жените са имали в онези времена също се различават драстично от днешните. В резултат на това речникът за този период просто е липсвал или обозначението е било неясно: дали МеноПаузата е времето преди последната менструация или след нея? И дали повечето оплаквания не започват след последната менструация? Защо тогава мнозина се чувстват дискомфортно преди това?
Докато в ПременоПаузата циклите ти все още са (повече или по-малко) редовни, в ПерименоПаузата овулациите стават все по-редки. Това води до хормонални промени, които могат да имат различно въздействие върху моделите на кървене:
- Периодът настъпва нормално/ редовно
- Менструацията настъпва по-рано от обичайното
- Периодът настъпва по-късно от обичайното
- Менструацията идва и не спира изобщо, т.е имаме обилно кървене
… и понякога може да е редовен, а друг път – не. Кървенето може да бъде нестабилно по време на МеноПаузата и също така отново да има стабилни фази.
Това наистина може да бъде непредсказуемо време!
Всяка жена и всяка история са различни!
Първопричината обаче винаги е свързана с овулациите, които или се забавят, или са несполучливи. Както знаем, това води до отпадане на прогестерона или до недостатъчното му производство, така че естрогенът продължава да изгражда лигавицата в матката безконтролно, без да бъде забавен или контролиран от прогестерона.
- В ПерименоПаузата в организма могат да се появят много симптоми, които на пръв поглед не изглеждат хормонални, като например кожни оплаквания или сърцебиене.
- В ПерименоПаузата не е изключено да имаш редовна менструация.
- Необичайните цикли – твърде кратки, твърде дълги, твърде тежки – са свързани с твърде малко прогестерон, поради липса на овулация или несполучлива овулация.
Ето преглед на симптомите, които могат да се появят в периода на ПерименоПаузата:
- леко, обилно или нередовно кървене (но също и нормална менструация!)
- горещи вълни/нощно изпотяване
- депресия
- развитие или засилване на тревожността
- промени в настроението (като например изблици на гняв)
- нервност
- смущения в съня (като например безсъние от 3 ч сутринта)
- лоша концентрация и памет
- косопад
- сърбеж по кожата или други кожни проблеми, като например обриви, невродермит, екзема
- болки в ставите
- мигрена/главоболие
- сърдечни аритмии
- чести инфекции на пикочния мехур
- често уриниране през нощта
- шум в ушите/загуба на слуха
- увеличаване на теглото, особено в областта на корема
- миоми
- ПМС
- намалено или засилено либидо
Горещи вълни
Горещите вълни са интензивни в ПерименоПаузата и през ПостменоПаузата и остават основен проблем за някои жени в продължение на години. Те са признак, че нивата на естроген са трайно понижени. Регулацията на топлината се контролира от дясната мозъчна кора и “раздразнена” от пониженото ниво на естроген, може да реагира именно с горещи вълни. Тук най-малкото температурно колебание води до максимална реакция на тялото. Горещите вълни се появяват особено често във връзка със стреса. Когато той намалее, те също стават по-малко осезаеми.
Смущения в съня
Един от най-честите признаци на ПерименоПаузата е влошаването на качеството на съня. Редовното събуждане в ранните сутрешни часове (а понякога и по-рано) и невъзможността да заспим отново затруднява ежедневието и благосъстоянието на мнозина жени.
Понякога фазите на по-добър сън се редуват с тези на влошаване на съня. Понякога към лошия сън се присъединяват и горещите вълни, което прави нощите още по-мъчителни.
Лошите нощи водят до изтощителни дни, което в дългосрочен план може да те направи тънкообидна, раздразнителна и да възпрепятства правилното ти функциониране.
Всичко това се дължи на спада в нивата на прогестерон – хормонът на съня и релаксацията.
Тревожност и депресия
Понякога тя настъпва постепенно, понякога от ден на ден, но винаги е обезпокоителна: необяснима тревожност. Всъщност, погледнато отстрани, всичко е както обикновено – само ти се чувстваш потисната и то без конкретна причина. Предишната радост от вкусна вечеря в ресторант или среща с приятели вече я няма. Тази тревожност може неусетно да се превърне в по-грозната си голяма сестра – истинската депресия.
Ето защо преди да прибегнеш към антидепресанти е важно първо да провериш нивата на хормоните си. Често депресията се причинява от липсата на прогестерон.
текст: Лора Николова